ZMIANA IMIENIA LUB NAZWISKA
W sprawach polskich emigrantów, którzy starają się o polski paszport zdarza się konieczna staje się zmiana nazwiska lub imienia. Dzieje się tak przykładowo, gdy osoba urodzona w Polsce po opuszczeniu kraju zaczęła używać innego imienia lub nazwisko. Dochodzi do takiej sytuacji gdy ktoś w innym kraju zmienił formalnie imię lub nazwisko, ale nie zostało to zarejestrowane w polskim urzędzie stanu cywilnego.
Zmiana nazwiska lub imienia odbywa się w Urzędzie Stanu Cywilnego na podstawie ustawy z dnia 17 października 2008 r.o zmianie imienia i nazwiska. Zmiany imienia lub nazwiska można dokonać wyłącznie z ważnych powodów, w szczególności gdy dotyczą zmiany:
- imienia lub nazwiska ośmieszającego albo nielicującego z godnością człowieka;
- na imię lub nazwisko używane;
- na imię lub nazwisko, które zostało bezprawnie zmienione;
- na imię lub nazwisko noszone zgodnie z przepisami prawa państwa, którego obywatelstwo również się posiada
Zmiany nazwiska nie dokonuje się w przypadku ubiegania się o zmianę na nazwisko historyczne, wsławione w dziedzinie kultury, nauki, działalności politycznej, społecznej albo wojskowej, chyba że osoba ubiegająca się o zmianę nazwiska posiada członków rodziny o tym nazwisku.
Zmiana imienia oznacza:
- zastąpienie wybranego imienia innym imieniem
- zastąpienie dwóch imion jednym imieniem lub odwrotnie
- dodanie drugiego imienia
- zmianę pisowni imienia lub imion
- zmianę kolejności imion
Zmiana nazwiska oznacza zmianę:
- na inne nazwisko
- zmianę pisowni nazwiska
- zmianę nazwiska ze względu na formę właściwą dla rodzaju żeńskiego lub męskiego
Opłata od wniosku wynosi 37 PLN. Czas oczekiwania na decyzję wynosi do 1 miesiąca (w sprawach skomplikowanych do 2 miesięcy. Od decyzji można odwołać się do Wojewody.