AKTUALNE WIADOMOŚCI

 


VI 2024

Ocena stopnia niepełnosprawności

By Admin news czerwiec 2024 r.

Wysiłki zespołu naszej kancelarii doprowadziły do zakończenia kolejnego postępowania zgodnie z oczekiwaniami naszego klienta - tym razem chodziło ocenę stopnia niepełnosprawności przez Wojewódzki Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Ekstensywna argumentacja podniesiona w odwołaniu jak również skuteczna polemika z wnioskami prezentowanymi przez biegłych w licznych sporządzonych w toku postępowania opiniach zagwarantowały naszemu klientowi adekwatne do jego stanu zdrowia prawa.



V 2024

Problemy z aktem urodzenia

By Admin news maj 2024 r.

Do Kancelarii zgłosił się urodzony przed II wojną światową na Kresach Wschodnich Klient, który od kilkudziesięciu lat mieszka w Ameryce Południowej. Uzyskał on decyzję potwierdzającą posiadanie polskiego obywatelstwa i chciał ubiegać się o polski paszport, potrzebował jednak przedstawić w konsulacie polski akt urodzenia, w związku z czym zwrócił się o pomoc w zakresie dokonania transkrypcji aktu urodzenia zarejestrowanego pierwotnie w Ukrainie.

Zasadniczy problem w tej sprawie stanowiła rozbieżność między danymi rodziców Klienta widniejącymi w treści decyzji potwierdzającej polskie obywatelstwo Klienta a tymi, które zostały wpisane w ukraińskim akcie urodzenia (użyto tam ukraińskich odpowiedników imion rodziców). W sytuacjach rozbieżności w danych widniejących w treści decyzji w przedmiocie obywatelstwa oraz w akcie urodzenia, zazwyczaj konieczne okazuje się przeprowadzenie jednej z dwóch procedur: zmiany treści decyzji administracyjnej albo sprostowania aktu urodzenia (co wymaga jednak uzyskania i przedłożenia innych aktów stanu cywilnego, w tym przypadku - dotyczących rodziców Klienta). Każda z tych procedur doprowadziłaby do wzrostu kosztów i przedłużenia postępowania w całej sprawie. Omawianą sprawę udało się jednak przeprowadzić bez wspomnianych dodatkowych formalności.

Dzięki odnalezieniu dawnych paszportów rodziców Klienta, na których ich dane widniały w formie zgodnej z treścią decyzji w przedmiocie obywatelstwa Klienta, zespół Kancelarii zwrócił się do tłumacza przysięgłego języka ukraińskiego o dokonanie w tłumaczeniu aktu urodzenia Kienta transkrypcji imion jego rodziców na podstawie dokumentów podróży lub ich kopii - a więc w formie polskich odpowiedników ich imion, w oparciu o art. 14 ust. 2 ustawy o zawodzie tłumacza przysięgłego. Na podstawie tak sporządzonego tłumaczenia przysięgłego Urząd Stanu Cywilnego mógł zarejestrować akt urodzenia Klienta z danymi jego rodziców jednolitymi z tymi, które widniały w treści decyzji w przedmiocie obywatelstwa, co przyczyniło się do przyspieszenia i uproszczenia całego postępowania, a w konsekwencji - pozwoliło Klientowi bez problemów uzyskać polski paszport.



IV 2024

Przedmiot działalności z CEIDG a status konsumenta

By Admin news kwiecień 2024 r.

Indywidualni przedsiębiorcy od 7 stycznia 2024 mogą korzystać ze statusu konsumenta w ramach zawieranych prze siebie umów gdy z treści tej umowy wynika, że nie posiada ona dla danej osoby charakteru zawodowego, wynikającego w szczególności z przedmiotu wykonywanej przez nią działalności gospodarczej, udostępnionego na podstawie przepisów o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (art. Art.  3855§  1).

Trzeba zatem pamiętać, że wpisywanie zbyt szerokiego przedmiotu działalności (niejako na zapas) może niepotrzebnie pozbawiać przedsiębiorcę korzyści jakie daje status konsumenta czyli m.in. brak obowiązywania w stosunku do niego niedozwolonych klauzul umownych.



III 2024

Rzekomy organ osoby prawnej

By Admin news marzec 2024 r.

Z dniem 1 marca 2019 roku art. 39 kc uległ zmianie.

Przed nowelizacją miał on następujące brzmienie:

Art.  39

§  1. 

Kto jako organ osoby prawnej zawarł umowę w jej imieniu nie będąc jej organem albo przekraczając zakres umocowania takiego organu, obowiązany jest do zwrotu tego, co otrzymał od drugiej strony w wykonaniu umowy, oraz do naprawienia szkody, którą druga strona poniosła przez to, że zawarła umowę nie wiedząc o braku umocowania.

§  2. 

Przepis powyższy stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy umowa została zawarta w imieniu osoby prawnej, która nie istnieje.

Natomiast po nowelizacji został znacznie rozbudowany

Art.  39.  

§  1. 

Jeżeli zawierający umowę jako organ osoby prawnej nie ma umocowania albo przekroczy jego zakres, ważność umowy zależy od jej potwierdzenia przez osobę prawną, w której imieniu umowa została zawarta.

§  2. 

Druga strona może wyznaczyć osobie prawnej, w której imieniu umowa została zawarta, odpowiedni termin do potwierdzenia umowy; staje się wolna po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu.

§  3. 

W braku potwierdzenia ten, kto zawarł umowę jako organ osoby prawnej, obowiązany jest do zwrotu tego, co otrzymał od drugiej strony w wykonaniu umowy, oraz do naprawienia szkody, którą druga strona poniosła przez to, że zawarła umowę nie wiedząc o braku umocowania lub o przekroczeniu jego zakresu.

§  4. 

Jednostronna czynność prawna dokonana przez działającego jako organ osoby prawnej bez umocowania albo z przekroczeniem jego zakresu jest nieważna. Jednakże gdy ten, komu zostało złożone oświadczenie woli w imieniu osoby prawnej, zgodził się na działanie bez umocowania, stosuje się odpowiednio przepisy o zawarciu umowy bez umocowania.

§  5. 

Przepis § 3 stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy czynność prawna została dokonana w imieniu osoby prawnej, która nie istnieje.

Wprowadzone zmiany miały na celu poprawienie bezpieczeństwa obrotu. Umożliwiają one potwierdzanie umów zawartych przez organ osoby prawnej z przekroczeniem zakresu umocowania ("fałszywy" organ). "W ocenie projektodawcy zaproponowane rozwiązanie usunie lukę prawną, którą sądy muszą korygować, stosując art. 103 k.c. per analogiam, oraz przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa obrotu prawnego, m.in. poprzez usunięcie wątpliwości interpretacyjnych, co pozwoli uniknąć wielu sporów sądowych oraz poprawi efektywność działania przedsiębiorcy, wpływając na skrócenie procesu decyzyjnego w ramach jednostki (Uzasadnianie rządowego projektu...). Obecnie obowiązująca autonomia woli stron umowy w zakresie możliwości utrzymania ważności umowy zawartej przez falsus procuratora jest konstrukcją bardziej elastyczną od bezwzględnej nieważności, która miała zastosowanie przed nowelizacją art. 39."Ciszewski Jerzy (red.), Nazaruk Piotr (red.), Kodeks cywilny. Komentarz aktualizowany Ciszewski Jerzy (red.), Nazaruk Piotr (red.), Kodeks cywilny. Komentarz aktualizowany opublikowano: LEX/el. 2023



II 2024

Wygrana pracownika z branży IT

By Admin news luty 2024 r.

Zespołowi naszej kancelarii udało się w odstępie kilku miesięcy wygrać dwie połączone ze sobą sprawy - nasz klient, były współpracownik jednej z firm z branży IT pozwał ją o odszkodowanie, jednocześnie zaś bronił się (w ramach osobnego postępowania) przed powództwem wzajemnym dotyczącym rzekomo należnej kary umownej. Powództwo naszego klienta zostało przez Sąd w całości uwzględnione, zaś roszczenia byłego pracodawcy - w całości oddalone. Obydwa wyroki są prawomocne.



I 2024

Minister uznaje argumentację Zespołu Kancelarii: przełom w sprawach potwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego

By Admin news styczeń 2024 r.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przychylił się do argumentacji podniesionej przez Zespół naszej Kancelarii w odwołaniu od decyzji Wojewody wydanej w sprawie jednego z naszych Klientów. Po rozpoznaniu odwołania Minister podzielił prezentowane przez nas stanowisko, iż wszystkie kobiety urodzone pod rządami ustawy z dnia 20 stycznia 1920 roku o obywatelstwie Państwa Polskiego (to jest - przed 19 stycznia 1933 roku), które z chwilą urodzenia nabyły podwójne obywatelstwo, nie traciły obywatelstwa polskiego mimo posiadania obywatelstwa innego państwa.

Tym samym nastąpił przełom w wykładni przepisów ustawy z 1920 roku dotyczących utraty polskiego obywatelstwa, dokonywanej przez organy administracji - uznano bowiem, że wyłącznie nabycie obcego obywatelstwa następujące później niż nabycie obywatelstwa polskiego skutkowało utratą obywatelstwa polskiego. Otwiera to drogę do ubiegania się o potwierdzenie posiadania polskiego obywatelstwa przez osoby, które wywodzą je od kobiet (ślubnych córek obywateli polskich) urodzonych przed 1933 rokiem. Dotychczas organy administracji publicznej przyjmowały bowiem, że takie kobiety traciły polskie obywatelstwo z chwilą osiągnięcia pełnoletności, gdy przestawała mieć do nich zastosowanie zasada jednolitości obywatelstwa rodziny.





> 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 <