ZMIANY W PRAWIE ROZWODOWYM

by

29 sierpnia 2015r. weszły w życie zmiany w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym dot. wyroku rozwodowego, których celem jest zabezpieczenie prawa dziecka do wychowania i kontaktów z obojgiem rodziców, którzy z oczywistych względów najczęściej po rozwodzie nie mieszkają razem.

Pierwsza zmiana dotyczy precyzyjnego określenia formy zawarcia porozumienia pomiędzy rodzicami (dotyczącego sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywania kontaktów z dzieckiem po rozwodzie), które po reformie musi być zawarta w formie pisemnej (art. 58 § 1).

Nowe przepisy przyznają prym woli rodziców tzn. dopiero wtedy gdy strony nie zawrą wspomnianego porozumienia to sąd (uwzględniając oczywiście prawo dziecka do kontaktów z obojgiem rodziców) będzie rozstrzygał o sposobie wspólnego wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, władza ta, co do zasady, przyznawana jest obojgu rodzicom. Istnieje oczywiście możliwość powierzenia wykonywania władzy rodzicielskiej tylko jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych tylko obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka (§ 1a).

Według nowych przepisów, sąd nie musi już regulować kontaktów między rodzicami i małoletnim dzieckiem, jeżeli strony sobie tego nie życzą tzn. na ich zgodny wniosek (§ 1b).