Pozytywna decyzja o przywróceniu obywatelstwa polskiego

by

Po kilku miesiącach postępowania administracyjnego Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przywrócił obywatelstwo polskie naszej Klientce./p>

Aniela D. (imię i nazwisko zmienione) urodziła się w 1951 roku w Polsce, na terenie Górnego Śląska. Po zakończeniu edukacji i wyjściu za mąż za obywatela Republiki Federalnej Niemiec wyjechała do Niemiec, gdzie mieszka do dziś. Prawo niemieckie nie pozwalało wówczas na posiadanie podwójnego obywatelstwa, dlatego Aniela D., aby uzyskać obywatelstwo niemieckie zrzekła się w 1993 obywatelstwa polskiego. Obecnie przepisy pozwalają już na posiadanie innego obywatelstwa obok obywatelstwa niemieckiego, dlatego Kancelaria działając w imieniu Anieli D. wystąpiła z wnioskiem o przywrócenie jej obywatelstwa polskiego. Decyzją z dnia 10 grudnia 2019 roku Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przywrócił obywatelstwo polskie Anieli D. Od tej pory posiada ona dwa obywatelstwa – polskie i niemieckie.

Zgodnie z ustawą obywatelstwie polskim z 2009 roku osobom, które utraciły obywatelstwo polskie przed dniem 1 stycznia 1999 roku można przywrócić obywatelstwo polskie. Nie przywraca się obywatelstwa polskiego gdy ktoś dobrowolnie wstąpił w okresie od 1 września 1939 r. do 8 maja 1945 r. do służby w wojskach Państw Osi lub ich sojuszników albo przyjął w okresie od 1 września 1939 r. do 8 maja 1945 r. urząd publiczny w służbie Państw Osi lub ich sojuszników albo działał na szkodę Polski, a zwłaszcza jej niepodległości i suwerenności, lub uczestniczył w łamaniu praw człowieka. Ponadto nie przywraca się obywatelstwa polskiego cudzoziemcowi, jeżeli stanowi to zagrożenie dla obronności lub bezpieczeństwa państwa albo ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Jest to jedna z wielu spraw prowadzonych w naszej Kancelarii dotyczących przywrócenia obywatelstwa polskiego i zakończonych sukcesem.

Adwokat Piotr Stączek