Konferencja naukowe "Licencja na bezpieczeństwo"
2 i 3 grudnia 2016 r. o godz. 9 w sali im. Jerzego Turowicza w siedzibie Fundacji Batorego przy ul. Sapieżyńskiej 10a w Warszawie, odbędzie się konferencja naukowe "Licencja na bezpieczeństwo" organizowana przez Towarzystwo Inicjatyw Prawnych i Kryminalistycznych Paragraf 22, którego członkami jest dwóch pracowników naszej kancelarii. Kancelaria Adwokacka Adwokat Piotr Stączek jest patronem konferencji.
Wydarzenie zostanie podzielone na dwie części: ekspercką i studencko-doktorancką. Ich wspólnym mianownikiem będzie problematyka szeroko rozumianego bezpieczeństwa osób w życiu codziennym. Świadomie pomijając zagadnienia bezpieczeństwa państwa oraz zwalczania globalnych zagrożeń, skupimy się na bezpieczeństwie zawodowym, rodzinnym i osobistym. Zgłębimy m. in. tematykę przestępczości wymierzonej w określone grupy wiekowe lub zbiorowości społeczne, zagrożeń związanych z korzystaniem z Internetu czy dokonywania ryzykownych transakcji. Zaakcentujemy profilaktykę i przeciwdziałanie powstawaniu zagrożeń, nie ignorując jednocześnie sposobów minimalizowania ich ewentualnych skutków.
Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy dostępnych jest na stronie www.paragraf22.eu
Sytuacja prawna obywateli po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej
W związku z wynikiem przeprowadzonego 23 czerwca 2016 roku referendum w sprawie dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej (potocznie Brexitem) pojawia się wiele pytań o sytuację prawną obywateli Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Na mocy art. 20 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej obywatel państwa członkowskiego Unii Europejskiejjest jednocześnie obywatelem Unii Europejskiej. Jeśli Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej rzeczywiście opuści Unię Europejską, jego obywatele utracą status obywateli Unii Europejskiej. Czy dotknie to wszystkich obywateli Zjednoczonego Królestwa? Ci spośród nich, którzy mają polskich przodków, mogą skorzystać z procedury potwierdzenia obywatelstwa polskiego, jeśli ich przodkowie z różnych względów go nie utracili. Przez potwierdzenie obywatelstwa polskiego osoby te nabędą również akcesoryjne wobec niego obywatelstwo Unii Europejskiej.
Jeśli zastanawiasz się, czy posiadasz polskie obywatelstwo i chciałbyś skorzystać z procedury potwierdzenia obywatelstwa polskiego, możemy rozwiać Twoje wątpliwości.Wstępna analizasprawy jest bezpłatna.
Mobbing na uczelniach wyższych
Każda osoba, która czuje się ofiarą mobbingu, a więc zachowania stanowiącego długotrwałe i uciążliwe prześladowanie ze strony współpracowników lub przełożonych, ma możliwość ubiegania się o ochronę swoich praw - dotyczy to także tych, którzy pracują w środowiskach nie kojarzących się zwykle z tego typu praktykami. Obecnie, mobbing coraz częściej zdarza się nie tylko w zawodach, z którymi zwyczajowo jest kojarzony (np. wśród pracowników wielkich korporacji czy osób wykonujących proste, niewymagające kwalifikacji prace) i z jego objawami spotkać się można praktycznie w każdej branży. Zgodnie z ostatnimi doniesieniami, mobbing obecny jest również na uczelniach wyższych - jego ofiarami padają zarówno młodzi pracownicy naukowi jak i profesorowie z długoletnim stażem. Do najczęstszych rodzajów tego typu praktyk należy m. in. niezapowiedziane odbieranie prowadzących zajęć lub zmiana ich grafiku, zlecanie niewdzięcznych lub czasochłonnych prac czy utrudnianie rozwoju kariery naukowej.
Konferencja naukowa
31 maja 2016 r. o godz. 9 w Sali Lustrzanej Pałacu Staszica - budynku Polskiej Akademii Nauk przy ul. Nowy Świat 72 odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa "Zawody prawnicze wobec reformy procedury karnej: teoria, praktyka, przyszłość - część II" organizowane przez Towarzystwo Inicjatyw Prawnych i Kryminalistycznych Paragraf 22, którego członkami jest dwóch pracowników naszej kancelarii. Kancelaria Adwokacka Adwokat Piotr Stączek jest patronem konferencji.
Tematem wydarzenia będzie omówienie pierwszych miesięcy obowiązywania istotnych zmian w polskim systemie prawa i procedury karnej, które weszły w życie z dniem 1 lipca 2015 r., jak również analiza dalszych zmian w tym zakresie.
Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy dostępnych jest na stronie www.paragraf22.eu
Diety kierowców
Roszczenia o wypłatę dodatkowych składników wynagrodzenia kierowców odbywających podróże zagraniczne (diety, ryczałty) stanowią częsty przedmiot sporów sądowych między pracownikiem a pracodawcą. Kwestie te od zawsze są przedmiotem licznych kontrowersji (w szczególności w zakresie możliwości żądania zapłaty ryczałtów w sytuacji, w której zapewnione zostało miejsce noclegowe w kabinie pojazdu) w świetle przepisów krajowych oraz międzynarodowych (w tym unijnych). W celu ujednolicenia interpretacji i usunięcia wszelkich wątpliwości, kwestie te zostaną w najbliższym czasie zbadane przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz przez polski Trybunał Konstytucyjny. Wyroki wydane przez każdy z nich mogą mieć istotny wpływ na sytuacje stron sporów o wypłatę diet i ryczałtów - sądy powszechne prowadzące te sprawy często więc decydują się zawiesić postępowania w oczekiwaniu na wiążące rozstrzygnięcie. Na obecnym etapie składanie pozwu o zapłatę zaległych należności z tytułu diet i ryczałtów może być więc ryzykowne, z drugiej jednak strony - niepewność prawna nie powoduje wstrzymania biegu terminu przedawnienia. Doradzamy wystąpienie do sądu o zawezwanie do próby ugodowej przeciwko pracodawcy, który może zalegać z płatnościami - w ten sposób, przy stosunkowo niewielkich kosztach, możemy zabezpieczyć nasze roszczenia na dodatkowe 3 lata.
usługi prawne
- administracyjne
- autorskie
- cywilne
- doradztwo gospodarcze
- egzekucyjnego
- kanoniczne
- karne
- lokale
- nieruchomości
- obywatelstwo
- oddziały firm zagranicznych
- odpowiedzialność członków zarządu
- podatki
- praca
- prawo internetu
- procesy gospodarcze
- przedstawicielstwa firm zagranicznych
- reprywatyzacja
- rodzinne i osobowe
- skargi do ETPCz w Strasburgu
- spadki
- sprawy międzynarodowe
- stała obsługa prawna
- umowy
- upadłość
- zabezpieczenie
- zakładanie spółek
- zaskarżanie uchwał
- zdrowie psychiczne
- żołnierze zawodowi